Ramowy rozkład dnia

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

Organizację dnia pracy Żłobka określa „Ramowy rozkład dnia” pobytu dziecka w Żłobku, zgodnie z następującymi godzinami:

6.00– 8.00 schodzenie się dzieci, własna aktywność dzieci , stwarzanie warunków do zabaw odpowiadających zainteresowaniom dzieci i dostosowanych do ich wieku . Prace opiekunek o charakterze obserwacyjnym , wyrównawczym , stymulującym .

8.00 – 8.30 rozejście się do sal przygotowywanie do śniadania ( wdrażanie nawyków higienicznych, mycie rąk)

8.30 – 9.00 śniadanie ( towarzyszenie i pomoc przy posiłku)

9.00 – 10.00 zabawy edukacyjne- kierowane i swobodne, w zależności od potrzeb dzieci z wykorzystaniem dostępnych materiałów i zabawek (śpiewanie piosenek, tańczenie, wykonywanie prac plastycznych, zabawy paluszkowe, masażyki, wierszyki, rymowanki)

10.00 – 10.15 II śniadanie –utrwalanie nawyków higienicznych ( mycie rąk przed posiłkiem i po posiłku)

10.15 – 10.40 zabawy na świeżym powietrzu ( w przypadku niekorzystnej pogody organizowanie zabaw w Sali. Zabawy w zależności od potrzeb dzieci z wykorzystaniem dostępnych materiałów i pomocy oraz zabawek.

10.40 - 11.15 zabiegi higieniczne ( mycie rąk, pampersowanie, nocnikowanie -wszystkich dzieci, przygotowanie do obiadu)

11.15 – 12.00 obiad ( porcjowanie posiłku , pomoc przy jedzeniu w razie potrzeby) Zabiegi higieniczne ( mycie rąk i buzi, przebieranie do snu, nocnikowanie i pampersowanie w razie potrzeby)

12.00 – 14.15/14.30 odpoczynek (puszczanie do snu/odpoczynku muzyki wyciszającej, relaksacyjnej, dzieci mogą mieć swoją ulubioną przytulankę, kocyk, pieluszkę oraz element zapewniający poczucie wyciszenia)

14.15 - 15.00 – podwieczorek ( czas jedzenia jest czasem elastycznym ze względu na różnice w długości snu i czas budzenia się dzieci). Zabiegi higieniczne ( wyrabianie u dzieci nawyków higienicznych i wdrażanie do samodzielności podczas ubierania się)

15.00 - 17.00 zabawy swobodne i kierowane, indywidualne i w małych grupach , wdrażanie dzieci do zgodnej zabawy, dzielenia się zabawkami , odkładania zabawek po skończonej zabawie, nawiązywania relacji w grupie rówieśniczej. Rozchodzenie się dzieci.

W godzinach 6.00-8.00 oraz 16.00-17.00 grupy są łączone.